Małecz

Ośrodek znajduje się w odległości 52 km od Pabianic k. Tomaszowa Mazowieckiego. Przylega do dużego kompleksu leśnego. Na 9 hektarach  terenu znajduje się zabytkowy park o bogatym drzewostanie. W zabytkowym parku, na skraju wsi Małecz mieści się dworek, gdzie ostatnie lata życia spędził Andrzej Frycz Modrzewski. Otacza go prawie 9 ha ogrodzonego terenu. Park, stawy, boiska sportowe, basen, krąg ogniskowy, tereny rekreacyjne stwarzają doskonałe warunki wypoczynku dla dzieci i młodzieży oraz do organizacji wszelkich zlotów, warsztatów, szkoleń, imprez integracyjnych. Sąsiedztwo Tomaszowa Mazowieckiego, Spały, Zalewu Sulejowskiego, Arkadii i Nieborowa to okazja realizacji programu turystyczno – krajoznawczego. Doskonałe miejsce do nauki botaniki w terenie, w pobliżu rezerwat azalii pontyjskiej. Na terenie Ośrodka edukacyjna ścieżka ekologiczna. Blisko do Warszawy (98 km) i Łodzi  (52 km)

Od wielu lat na terenie Ośrodka odbywa się coroczny Harcerski Start Hufca ZHP Pabianice, w którym bierze udział około 500 harcerzy. Podczas Harcerskiego Startu na terenie Ośrodka rozstawione jest 30 miejsc programowych oraz scena. Wielokrotnie organizowaliśmy duże imprezy plenerowe dla firm, w których uczestniczyło od 50 do 300 osób. W większości podczas imprez były organizowane miejsca programowe tj: imprezy paintballowe (posiadamy w Hufcu własny, bardzo dobrze wyposażony Klub paintballowy), skrzynki, dmuchańce, liny, biegi na orientację, gry w terenie, wieczorki taneczne, koncerty, i wiele innych.

W roku 1994 w Ośrodku w Małeczu odbyła się XIII Polowa Zbiórka Harcerzy Starszych, w której uczestniczyło około 2500 harcerzy starszych. Co roku w okresie letnim na terenie Ośrodka w Małeczu wypoczywa około 400 dzieci. Wiosną i jesienią odbywają się w Małeczu zielone szkoły, przedszkola, biwaki integracyjne, plenery.

źródło: pabianice.zhp.pl